Golfová etiketa a dodržování pravidel

Milí golfoví přátelé,

před pár dny jsme společně s výsledky minulých turnajů upozornili na prohřešky proti pravidlům, které se občas dějí na našich turnajích a nejen na nich, některé vidíme sami a o některých nám říkají sami hráči.
Rozhodně si nemyslíme, že horší dodržování golfových pravidel je přímo úměrné výši hráčova hendikepu. U hráčů všech HCP ty nejlepší nevyjímaje se najdou takoví, kteří pravidla dodržují a takoví, kteří je občas nebo notoricky porušují.

Netušili jsme, že formulace slov v posledním  mailu „Jímá mě děs a hrůza při představě co se asi děje na konci startovního pole.“ vyvolá takovou polemiku a dostaneme tentokrát docela silnou zpětnou vazbu. Přišlo nám od hráčů několik příspěvků a z těch vybíráme aspoň dva:

Rozčílil jsem zejména Natálku Chodákovou (GCBRN)  a ta hned odpověděla:

Ano Milane,

máš naprostou pravdu a chápu, že se bojíš. Je čeho se obávat. Je přece všeobecně známo, že čím nižší HCP, tím vyšší morální kodex. Zatímco hráči se singl HCP se dopouštějí jen drobných prkotin proti pravidlům, u nás nad 30 jde opravdu do tuhého. Po prvním odpalu, aby se neřeklo, obvykle míček na green doneseme a poté jej rukou vpustíme do jamky.

      Vzhledem k tomu, že jsme šli jako poslední flajt na Fontáně, by se možná mezi námi našel i někdo s kriminální minulostí.

      Tolik k Tvému vnímání : HCP versus morální zodpovědnost.“

Druhý příspěvek je výběr z názorů slavkovského hráče Michala Voronina:

„Občas hraju na republikových turnajích a i tam mají někteří mají hráči problém s pravidly (i když asi taky většinou jde o neznalost spíš než úmysl) – přesně golfová pravidla asi opravdu zná jen málo golfistů (ani já se nepovažuju za odborníka a občas po turnaji konzultuji nějaké věci s rozhodčími, které znám….) a mám poučení do příště.

Ale je třeba podotknout že i na RSTM jsou singl hráči, kteří jsou vyhlášení notoričtí podvodníci – známí po celé ČR……a za mne, asi s nimi moc nenaděláme a spory během hry zkazí pak hru celému flightu.

Já jsem taková povaha, že i těm co nepíšu, se snažím vnutit pravidla a neumím zavřít oči nad nedodržováním soutěžního řádu – ale většina hráčů, kteří daného člověka zapisují nad tím přivře oči a myslí si svoje, aspoň sobě ani ostatní nekazí náladu ve flightu.

A ti nepoctivci, kteří musí uhrát výsledek za každou cenu, to nějak mají se svým svědomím srovnané  – většinou jsou takoví i v životě a spolupráce s jejich firmami často bývá podobná té jejich golfové povaze.

Jen předávám několik věcí, které jsme zavedli ve Slavkově:

Máme tam jednoho notorického neodevzdávače skórkarty se single hcp – tak soutěžní výbor určí druhého zapisovatele, který si zapisuje jeho skóre.

Pokud tento hráč neodevzdá skórkartu tak je z turnaje diskvalifikován – ale jeho výsledek se zapíše  na federační server jako hra na Hcp – a počítá se do historie posledních 20 her….( od doby co jsme to zavedli, raději ve Slavkově nehrál…..)

Ale zažil jsem u vyšších hcp i třeba poučení od hráče o pravidlech – se dvěma trestnými si můžeš dropnout v místě, kde přešel do autu a i další věci, které většinou vychází z neznalosti některých pravidel (moje žena byla fakt naštvaná když jsem jí na turnaji nechal připsat trestnou kvůli pravidlu o kterém nevěděla :-)…

Takže bych řekl, že drtivá většina golfistů hraje poctivě a některé chybky jsou prostě z neznalosti  – takže na této úrovni je to asi v pohodě. 

Poslední věc – pro hledání ztraceného míče jsou 3 minuty – většina to odhadne na 5-7 minut – přitom téměř všichni mají na ruce golfové hodinky – i když tam není většinou měření vteřin – takže při začátku hledání a při pohledu na aktuální čas  se ty 3 minuty fakt dají odhadnout – a pokud někdo bude hledat tři a půl minuty – tak to asi všichni přežijeme – naučil jsem se při začátku hledání na hodinky podívat, a ty tři minuty jsou fakt někdy hodně rychlé 🙂

Ale i poznámka, že už jsou 3 minuty hodně lidem vadí – ale jde o objektivní měření, proti kterému nejde nic namítat….(ale opět, jsou jedinci, kterých se to osobně dotkne, když kvůli tomu ztratí míček)

Ale tím bych to uzavřel, protože jsem zažil, když o někom bylo řečeno, že je notorický podváděč – tak se obořil, že chce důkazy a vyhrožoval soudem – a to by znamenal chtít po lidech svědectví atd. atd. – prostě potom by bylo všechno špatně.

Asi to nemá cenu dál rozpitvávat, protože negativní komentáře evidentně vyvolávají negativní reakce a hodně těch poctivých se může cítit poznámkami dotčeno – prostě kapky špíny můžou ušpinit hodně čisté vody…….“

Tohle byly dva názory z několika příspěvků, které k nám dorazily k dané problematice.

Jak to všechno shrnout a k celé věci se postavit?

Přátelé,

je nás hodně, máme hodně turnajů a v tom množství musí v podstatě nutně docházet i k situacím, které nejsou úplně v pořádku, jak golfově, tak lidsky. Zatím se nám daří udržet to velké soukolí funkční, ale občas něco skřípne. Poslední dobou se objevilo pár takových lapálií, proto se k nim chceme vyjádřit.

Jsme rádi, že se o věcech, které vám nesednou, dozvídáme, i když určitě ne o všech. Je toho velká spousta, co může být zasaženo: golfová pravidla, golfová etiketa a v konečné fázi i lidská etika. Zní to vznešeně, raději se podívejme, o co běží.

Nedávno jsme uveřejnili zmínku, že k různým prohřeškům dochází už od prvních flajtů, a stálo tam, že jak to vypadá u vyšších HCP neradno domyslet (nebo tak nějak). Ozvala se hráčka z těch zadnějších pozic a poslala celkem ostrou odpověď (viz nahoře v textu).

K tomu: objektivně je u hráčů s vyšším počtem ran větší pravděpodobnost, že neznají přesně pravidla, že si od nich vědomě či nevědomě uleví, případně (jsme starší, většinou) že nedokážeme v hlavě udržet všech těch osm nebo devět ran a nějaká „mrdka“ se vypaří z hlavy – u těch, co počítají do čtyř nebo do pěti, se to (neúmyslně) nestane.

V pořádku, jistě všichni hrajeme s nejčistšími úmysly, jen nám do toho semtam něco skočí. Něco nevíme, něco nestihneme, něco skopeme, někdy přijde slabá chvilka  ( proběhne zkratová úvaha „to nemehlo, co tady zahrálo devět, přece nemůžu být já“ – následuje úprava skóre a pak slyšíme: „s tím už nikdy nehraju, na šesti jamkách si upsal sedm ran, a to jsem ho ani nepočítal!“).

To je jedna část těch zaskřípění. Jiná část jsou animozity vzniklé třeba už dávno – kdysi se dva pohádali o ránu nebo o něco jiného a už víme, že je nesmíme nikdy dát dohromady. Pak třeba někdo dostřelí dál, než myslel, a míček projde předchozím flajtem. Když se to stane dvakrát za sebou, už se nadává. Nezakřičení FORE, mluvení do rány, je toho moře, na co bychom si měli dávat pozor.

Nejčastějším cílem podvůdků a podvodů je snaha o úpravu skóre. Velkou otázkou je, k čemu je to dobré. Vidím to jako zkratové vzedmutí nesmyslné prestiže, cílící k okamžitému lepšímu výsledku. Lepší výsledek v turnaji ovšem sníží hráčův HCP a v dalších turnajích má menší naději uspět. A že by sám nízký HCP byl cílem? To je velice pofidérní, zkušenější hráči potvrdí, že není nic horšího než mít HCP, na který nedokážete běžně zahrát.

Naše Region Senior Tour Morava je dlouhodobá tradiční seniorská soutěž (hrajeme již 17.sezónu !!!), která při vší skromnosti patří svou organizací, počtem a umístěním turnajů, dlouhodobou průměrnou účastí skoro devadesáti hráčů na akci apod. k nejlepším soutěžím  u nás.  Vycházíme vám nadprůměrně vstříc, máte flajty na přání, hrajete často se svými kamarády, startovky se snažíme sestavovat tak, aby pokud možno netrpěla plynulost hry apod. To s sebou samozřejmě přináší některá úskalí. Většina hráčů se chová nekonfliktně, ale občas nastává situace při počítání skóre nebo nesprávném golfovém chování (nestůj příliš blízko u mě, nemluv hlasitě s kamarádem, když odpaluji, nestůj mi v dráze mého patu apod.) kdy je obtížné říci kolegovi ve flajtu  (pokud se tyto věci ve hře opakují a mně to opravdu vadí) natož kamarádovi, co dělá špatně nebo že si zapomněl započítat nějakou ránu. Větší část žen a hodně mužů neradi jdou do nějakého sporu. Kromě nepříjemné pachutě, která po takovém rozhovoru zůstane to má většinou jediný důsledek a sice, že to rozhodí a poznamená negativně hru hráče, který se snažil nepravost napravit. Teď nemáme na mysli opačný extrém, kdy jeden hráč ze střední Moravy (naštěstí už skoro nechodí s námi hrát)  opakovaně a přehnaně „vychovával“ až terorizoval společníky ve flajtu a zejména na grínu. Několikrát to skončilo málem až pranicí a nikdo s ním nechtěl hrát.

Někteří máme zkušenosti z republikových a nejrůznějších mistrovských soutěží ČSGA, kde se většinou chodí v soutěžích jednotlivců striktně dle hcp  a velmi se hlídají golfová pravidla. Ta se tam opravdu dodržují a hlídá to nejen zapisovatel u svého hráče, ale také všichni hráči ve flajtu. Tam neprojde chybně nahlášený provizorní míč (který následně umožní hráči vybrat si ten „správný“ a první třeba ze všech tří zahraných do podobného prostoru), nesprávné dropování, „luftšlág nebo prošlág“ skrytý za stromem, nepovolené vylepšení pozice míče a nedej bože špatné počítání či skryté vykopnutí ztraceného míče nohou na fervej. A to tady nemluvím o mistrech ve spouštění „ztraceného“ míče pravou nebo levou nohavící s následným výkřikem „už jsem ho našel“. Tento výkřik se pak většinou objeví v okamžiku, kdy je nejbližší hráč ve flajtu aspoň dvacet metrů daleko. Hráč s podobnými a jinými prohřešky se zde rychle zdiskredituje a nikdo s ním nechce hrát. Získá špatnou pověst a ta s ním a jeho golfem kráčí českými zeměmi dál.

Je zde ještě jedna věc, kterou nakousl Michal Voronin a o které je potřeba se zmínit. Jedná se o neodevzdávání skórkaret. Po změně výpočtu hendikepového systému u ČGF se v situaci, kdy hráč po hře neodevzdá skórkartu a na ČGF není hodnocen se u jeho jména zapíše WD (odstoupení ze hry). Pokud nezasáhne klubový administrátor se speciálním  přístupem na server ČGF (což se děje naprosto výjimečně a to že to tak „někdy“ dělají ve Slavkově je pro mě překvapením), tak výsledky daného turnaje se hráči nezapočítávají. U starého výpočtu HCP se normálně zhoršovalo o 0,1. Je potřeba v těchto případech rozlišovat WD odstoupení ze hry – v řadě případů jde o vážný důvod (zdravotní indispozice apod.). Ale stává se také a zajímavé je to hlavně u některých single HCP hráčů, kteří to dělají nadprůměrně často a po nepovedené hře zkrátka kartu neodevzdají a na jejich HCP to nemá žádný vliv. Už asi před dvěma lety jsme tuto anomálii konzultovali s STK ČGF a bylo přislíbeno, že dojde k úpravě software pro výpočet HCP. Dosud se nic takového nestalo a někteří hráči to mohou zneužít pokud tento instrument WD používají hodně často. Na druhou stranu seniorští hráči se single a nízkými HCP musí mít náš nejvyšší respekt, protože hrát trvale a podle pravidel na jejich nízká čísla (počítá se 8 nejlepších z posledních 20 turnajů) je úžasné.

Na závěr ještě připomeneme některá pravidla RSTM (která se už možná vždy nedodržují) ohledně rozdělení skórkaret ve flajtu před hrou:

To by pro dnešek stačilo. Příští týden přineseme něco více o seniorech a jejich prohřešcích a to nejen v RSTM.
Přestože jsme proti komerčním turnajům v ohledu chování a prohřešků na velice slušné úrovni, měl by se každý z nás snažit, aby si RSTM trvale udrželo svou dobrou pověst.

V Brně 4.srpna 2023
Ivo Doušek a Milan Bučík, za organizátory RSTM

Co je RSTM?  |  Jak se přihlásit a dostávat informace?  |  Jak vložit inzerát?  |  Co hrajeme příští týden?  |  Jak si stáhnout fotku?  |  Kalendář turnajů RSTM  |  Výsledky a kalendář akcí

E-mail info@rstm.cz

© 2024 Region Senior Tour Morava | WebStep s.r.o.
úprava hráče